Akıl tutulması

Akıl tutulması

Hepimizin malumu olduğu gibi Dünya üzerinde Güneş ve Ay tutulmaları olmaktadır. Bunların yanı sıra, bazen de insanlar üzerinde akıl tutulması oluyor. Ay ve Güneş tutulmasının zamanı bellidir ama akıl tutulmasının zamanı belli değildir. İnsanoğlunun beklemediği bir zamanda, olan bir olay, insanda akıl tutulmasına neden olmaktadır.

Yargıtay başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya’nın, AKP hakkında Anayasa Mahkemesine açmış olduğu kapatma davası, ülkemizde ve dünya kamuoyunda akıl tutulmasına neden olmuştur. Bu tespit tabi ki, bu olaya taraf olmayanlar için geçerlidir. Bu olayın vuku bulmasını isteyenler, günlerdir: “Hadi daha ne duruyorsunuz?” diye sabırsızlık içinde bekledikleri için, onlar şu anda, zil çalıp oynamaktadır.

Ülkemizde ve dünya kamuoyunda akıl tutulmasına neden olan olayın kahramanları aslına bakarsanız hala 22 Temmuz 2007 seçim sonucunu hazmedemiyorlar. Darbeyi, muhtırayı denediler olmadı. AKP den kurtulmak için, son koz olarak, partiyi mahkeme kararıyla, kapatma yolunu denediler.

İnsan bazen düşünüyor, “ Bu adamlar, İslamiyet’in her şeyine mi karşılar?” Emekli General Doğu Silahçıoğlu, içinde “ İman, Ezan, Minare” geçiyor diye İstiklal Marşına karşı çıkıyor. Merhum Mehmet Akif’ hakarette bulunuyor. Bu ne kin, bu nasıl bir düşmanlıktır anlaşılır gibi değil. Mehmet Akif, üstelik bu şiiri, Türk Ordusu’na armağan etmişti. Türk ordusunda görev yapan bir subayın bu sözleri söylemesi,  aklıselim olan herkeste akıl tutulmasına neden olmaz mı?

Yeri geldiğinde % 99 u Müslüman diye övündüğümüz ülkemizde İslam üzere yaşamak, çocuklarını İslami kurallara göre yetiştirmek, İslami kurallara göre giyinmek, bu düşünceleri konuşmak, bu düşünce tarzında hizmet etmek, laikliği neden tehdit ediyor anlamış değilim.

AK Partiyi, dini siyasete alet etmekle suçlayanlar, her fırsatta laikliği dillerine dolayarak, laikliği siyasete alet etmiş olmuyorlar mı? Bu ülke için bir şey yapamayanlar, neden Atatürk’ü ve laikliği kendi siyasetlerine alet ediyorlar? Neden onların arkasına saklanarak milletine ateş ediyorlar. Böyle yaptıkça küçüldüklerini nasıl göremiyorlar? Belki de onlarda da başka türlü, bir akıl tutulması oluyordur, ne dersiniz? Saygılarımla  

Bir cevap yazın